zero waste

Jak ušít látkový pytlík


Nejsem žádná profi šička, dokonce i amatérsky jsem se donedávna šití moc nevěnovala, ale po osvěžení základních znalostí a obsluhy našeho letitého rodinného šicího stroje (díky, mami!) jsem si nakonec zdárně našila celý arzenál všemožně velikých látkových pytlíčků k bezobalovému nákupu.

Koneckonců – měli jsme doma štos starých nepoužívaných plátěných prostěradel a kusů látky, které už by na větší projekty nestačily, takže minimalista ve mně zavelel odolat nákupům nových věcí a aspoň se pokusit si vyrobit ekvivalent doma. Ostatně člověk může vždycky svoje snažení vzdát a uchýlit se k nákupu již hotových pytlíků:)A abyste viděli, že i šicí negramot zvládne ušít látkový pytlík, mám pro vás takový, řekněme, amatérský návod na výrobu pytlíku se zdrhovacím uzávěrem:)

Budete potřebovat:

  • zbytky bavlněné látky
  • šicí stroj všelijaké kvality (tohle by zvládl i šlapací stroj po babičce:)
  • nitě, špendlíky, nůžky
  • tkaloun nebo tlustší špagát (opět v rámci recyklace poslouží např. i dostatečně dlouhá nevyužitá tkanička od bot:)
  • zavírací špendlík na snažší provlečení zdrhovadla

Látku chcete ideálně starší – seprané bavlněné plátno např. ze starého povlečení je ideální. Nižší gramáž není na škodu – pytlík vám při vážení kupovaného zboží nebude zbytečně zvyšovat váhu (v některých obchodech je obtížné odvažovat pytlíky).

  • Začínáme s ustřiženým obdelníkovým pruhem látky s relativně rovnými okraji, nemusí být geometricky přesné – zarovnáte je později. Teď si jen zaobroubíte okraje entlovacím stehem, aby se nepáraly. Na obrázku níže je to steh „C“.
  • Obroubenému látkovému obdélníku nyní zarovnáme delší strany a přešijeme běžným rovným stehem (na obrázku je to steh „A“). Dbáme na to, aby po založení okrajů byl celý pruh látky stejně široký.
  • Potom vytvoříme tunýlek na provlečení zdrhovadla – nadvakrát založíme horní lem a při dolním okraji skladu sešijeme. Dbáme na to, aby tunýlky na obou stranách byly stejně velké.
  • Teď látku složíme napůl rubem ven a sešijeme její okraje. Prošíváme pochopitelně s vynecháním tunýlku, jinak bychom neměli kudy provléct zdrhovadlo:)
  • Pokud vám stačí plochý pytlík, do kterého budete dávat jen prostorově méně výrazné věci, pak je už v této fázi dílo dokonáno, stačí otočit lícem navrch a za pomoci sichrhajcky provléct tkaloun tunýlkem.
  • Jestli ale chcete „objemnější“ pytlík např. na citrusy, je fajn mu ještě vytvořit dno: prošijete kolmo k dlouhé linii pytlíku jeho rohy – čím dél je prošijete, tím větší a hlubší dno pytlíku vznikne. Potom opět pytlík otočíte lícem navrch a provlečete zdrhovadlo.

Tadá, a látkový pytlík na nákupy z recyklované látky je na světě;)

Šijete si doma takovéhle základní věci, nebo přenecháváte robotu odborníkům? Jak se vám nakupuje s látkovými pytlíky?

2 thoughts on “Jak ušít látkový pytlík

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top