minimalismus

8 nejčastějších začátečnických chyb v minimalismu

Jestli jste tady, nejspíš už jste o minimalismu slyšeli a nějakým způsobem se o něj zajímáte. Metodou pokus – omyl se pomalu učíte, „jak na to“. Občas máte pocit, že vám to nejde a že nejste „dost“ minimalista – ať už z jakýchkoliv důvodů. Pamatujte, že minimalismus není závod o to, kdo bude lepší, ale životní styl. Níže najdete uvedený seznam nejčastějších chyb a omylů, kterých se minimalisti – začátečníci dopouštějí.

1. Mám příliš mnoho věcí?

Minimalismus není definovaný konkrétním množstvím věcí, které musíte vlastnit, a ani o jednu víc. Neexistuje žádná komise, která vám projde byt, spočítá harampádí a odebere vám statut minimalisty, protože jste si zrovna koupili nové boty. Někomu vyhovuje vlastnit jednu misku na jídlo a jedny ponožky, někdo potřebuje k vnitřnímu klidu 10 kávových lžiček, protože prostě často pije kafe a nechce se mu umývat dokola jednu. Obojí je v pohodě, nejsme přes kopírák.

2. Vyhazování úplně všeho včetně užitečných věcí

V zápalu „debordelizace“ se člověk může nechat strhnout minimalistickou „ideologií“ či zásadami KonMari úklidu a vyhodí si nechtěně věc, kterou sice nepoužívá denně a která v něm sice nevzbuzuje radost, ale potřebuje ji – představte si třeba šroubovák. Nemusíte mít doma několik kufrů nářadí, ale základní sada udělátek k údržbě bytu je celkem fajn věc, přestože ji vytáhnete 3x za rok a rozhodně vám to nedělá radost.

3. Prázdné stěny a žádné úložné prostory

Žádný člověk kromě ultraminimalisty se neobejde bez (alespoň malého množství) úložných prostor. Stejně tak není povinnost mít holé stěny bez obrázku. Cokoliv je vašemu srdci milé, klidně na zeď pověste. Minimalistická komunita vás za to neodsoudí. Fakt ne!

4. Porovnávání se s ostatními

Ráda hledám na netu vizuální inspiraci třeba na Pinterestu. Kochám se úplně prázdnými interiéry, sem tam ladně pohozený ten správný dekorativní předmět… jenže moje realita je trochu jiná. Nežiju ve 200m2 loftu, mám prostorově náročnější hobby než je řekněme tichá meditace v koutě místnosti a taky miluju kytky – a těch mám objektivně nadbytek. Můj domov ani můj život nikdy nebude jako z módního magazínu, a je to tak správně. Jak to mají ostatní minimalisti je taky správně – vyhovuje jim to tak. Jestli máte rádi barevné oblečení, nemusíte chodit v černobílé jenom proto, že je to minimalistickou komunitou preferované barevná kombinace. Zjednodušte si život podle vašeho gusta, ne podle sousedovy šablony.

5. Dodržování pravidel minimalismu

Jediné pravidlo minimalismu je: méně zbytečností, dostatek nezbytností. Žijte dle svého uvážení udržitelný, prostý život, žijte život tak, jak vás naplňuje. Jede minimalista je vegan, druhý jí střídmě maso. Jeden má auto, druhý jezdí na kole. Nic není „správně“ ani „špatně“. I minimalista může mít třeba sbírku známek.

6. Nekupujte věci navíc

Není těžké pod vlivem Instagramu, Youtube a Pinterestu vyházet všechny staré věci a jít do nejbližší Ikey koupit šedou sedačku a šedý koberec a březovou komodu. V oblečení to platí dvojnásob, když člověk vidí ty prázdné šuplíky, dráždí ho to naplnit je ihned tím „správným“ stylem oblečení. Nechte tomu volný průběh. Netlačte na to. Časem třeba zjistíte, že pruhovaná trička nejsou váš šálek čaje a budete ještě rádi, že jste jich nenaskladnili 10. Nebo že nepotřebujete sadu 20 krásných nových sklenic do spíže, když je nyní perfektně nahradíte sklenicemi např. od sterilovaných okurek, které máte navíc už doma. Zkuste nejdřív využít věci, co už máte, do mrtě a až pak se poohlížet po něčem novém.

7. Upřednostnění stylu před funkčností

Některé stylové věci sice vypadají skvěle, perfektně doplňují vaši minimalistickou domácnost, akorát jsou ve skutečnosti nepoužitelné. Za mě určitě příklad krásných minimalistických mlýnků na sůl a pepř z dílny Norm Architects které ale bohužel melou nesmyslně krkolomně, nebo příklad minimalistické bloggerky Rachel Aust, která si byt zařídila krásnými ratanovými křesílky s kovovými nožkami, které byly ale tak nepohodlné, že se na nich nedalo sedět – sama ostatní před podobnou chybou varovala. Vždycky uvažujte funkčnost jako první a hlavní vlastnost, a až pak cokoliv dalšího. Na co mít super futuristickou sedačku, ze které vás po půl hodině bolí záda?

8. Nestresujte se

Pamatujte na to, že minimalismus má váš život zjednodušit a zklidnit. Není podstatou se stresovat nad tím, že vám redukce věcí trvá dýl než ostatním, že jste si nechali víc věcí než chlápek ve videu, nebo že jste si zrovna koupili novou krabičku na šminky. Nestresujte sebe ani blízké okolí, co nejde hned, to se poddá časem.

Zdroj úvodní fotografie: http://leibal.com/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top