Mám za to, že většina holek a žen (a mužů taky, ať jsme gender-korektní:), co „nemají nic na sebe“, má přeplněný šatník, stejně tak, jako jsem to měla já. Skříň narvaná k prasknutí hromadou nesourodých kousků, ze kterých se dá stěží poskládat outfit, co má hlavu a patu. Čím víc toho máte, tím víc máte možností, a tím dřív to váš mozek vzdá a nakonec stejně sáhnete po oblíbené osvědčené kombinaci, tak jako už pětkrát tenhle měsíc.
Jak se tedy zbavit nepotřebného a nadbytečného oblečení tak, aby vám zbývající kousky dávaly smysl a snadno se k nim tu a tam dokoupila nějaká udržitelná lokální móda?
1. KonMari
Teď už celkem známá metoda, jak se zbavit nadbytku čehokoliv. Samotná Marie Kondo doporučuje začít u oblečení – toho máme všichni o trochu víc, než potřebujeme. Seskládáte všechno oblečení na jednu hromadu a začnete třídit – podle toho, zda ve vás daná věc vyvolává radost (tzv. „spark joy“) nebo naopak pocity provinilosti, že jste do těch kalhot nezhubli, že jste si koupili drahý svetr a nikdy ho neměli na sobě… všechny věci, které ve vás nevyvolávají radost. Spíš ale doporučuju zbavit se především věcí, které ve vás vyvolávají negativní pocity, ať už z jakéhokoliv důvodu. Pocity radosti, resp. „sparking joy“ můžou i věci, které reálně nenosíte nebo si jie necháváte z nějakého sentimentu….a vlastně, nepochopené, nepřímo stimulují ke hromadění. V obchodě ve vás ten zelený svetr s hvězdičkama vyvolával radost, zvlášť když byl ve slevě – no ne? Vyházet negativně nabité věci ale funguje vždy – nikdo nepotřebuje mít v šatníku desítky nosičů negativní energie. S klidným svědomím dejte ty věci pryč.
2. Ramínková metoda
Tahle metoda funguje především pro šatníky uskladněné na ramínkách – pověsíte všechno oblečení ramínkem „obráceně“ – tak, aby se ramínko jakoby hůře vyndavalo. Pokaždé, když něco vytáhnete, nosíte a pak vracíte zpět do šatníku, pověsíte ho tentokrát „správně“. Po nějaké době (3 měsíce jsou celkem rozumné reprezentativní období) zhodnotíte, co jste nosili a která ramínka jste za 3 měsíce neotočili – oblečení na nich je to, kterého se zbavíte pro nadbytečnost.
3. Stěhování
Pokud se v dohledné době plánujete stěhovat, využijte toho jako skvělé příležitosti probrat věci. Nejen, že „předvýběr“ opravdu starých, opotřebovaných nebo zcela evidentně nepadnoucích věcí můžete udělat před samotným balením, abyste se netahali s horami harampádí navíc. To, co se rozhodnete přestěhovat, nechte po přestěhování v krabicích a vytahujte jen to, co zrovna potřebujete. Po nějaké době – ideálně opět ty 3 měsíce – se jednoduše zbavíte zbývajícího obsahu v přepravkách. Je mi jasné, že ne každý si může dovolit, nebo má nervy žít čtvrt roku z krabic, ale opravdu vám to ukáže, co reálně pravidelně používáte a o čem si to jenom myslíte:) Druhá věc je, že stěhování je celkem stresující zkušenost sama o sobě, takže protahování utrpení formou žijí v krabicích někomu nebude úplně vyhovovat.
4. Odolejte
Pokud třídíte metodou KonMari nebo podobnou, odolejte pokušení v průběhu třídění průběžne zarovnávat do prázdných skříní věci, co si necháváte. Zbytečně to člověka láká vytřídit toho míň, když vidí, jak prázdno má najednou v šuplících. Nejprve dokončete třídění a až potom zarovnejte zbylé věci do nedozírné prázdnoty svého nového, lepšího šatníku.
5. Aby se nepořádek nevrátil
- Uvažujte před každým dalším nákupem oblečení, jestli ho opravdu potřebujete, zda se vám bude hodit k tomu, co už máte (ideálně k co nejvíce kouskům).
- Vytříděných věcí se co nejdříve zbavte – nebo se brzy přistihnete přemítat nad tím, jestli by se vám přecijen to staré seprané triko na něco nehodilo. Vyhozené věci se snadno a rády plíží zpět do šatníku.
- To, že máte nějakou věc v šatníku dlouhá léta neznamená, že ji nosíte nebo budete – možná jen stála moc peněz a vy jste se stále nesmířili s jejím vyhozením.
- Nedělejte z oblečení depozit emocí. Šaty, které jste měly na prvním rande není potřeba zachovat jako historický kus oděvu pro budoucí generace, pokud vám nepadnou. Džíny, co jste si už nepadnoucí kupovaly s tím, že do nich zhubnete – a nikdy se to nestalo – je nejlepší věnovat někomu, komu sedí. Teď. Proč se cítit blbě pokaždé, když otevřete šatník a uvidíte memento svého dietního failu.
- Jestli máte problém vyhodit staré, obnošené, ale milované věci, které jste dotrhali za hranici jejich životnosti – zkuste se na ně podívat optikou cizího člověka. Vzali byste si tu rozedranou bundu na sebe, pokud by byla třeba vašeho souseda z přízemí? Ne? Tak vidíte.
Zdroj úvodního obrázku:
https://www.mademois-elle.com/autumn-minimal-capsule-wardrobe-2016/