food minimalismus zero waste

Minimalismus ve špajzu

Už jsme se tu dost dlouho bavili o oblečení. Minimalismus se ale neukrývá jenom v komodě se vzorně poskládanými ponožkami. Paradoxně ten nejultimátnější minimalismus na nás číhá v našich ledničkách a spížích.

Jíst musíme všichni a tlak sociálních sítí je neúprosný – vyfoť jídlo v restauraci, doma, ať všichni vědí, že na to máš; že si žiješ nad poměry. Že umíš vařit jako michelinský kuchař. Probíráme se horami receptů online a hledáme něco speciálního. Když konečně vybereme TEN recept, kterým si rozšíříme kulinářské obzory a dav našich followerů bude óchat a áchat, zjistíme, že 75% surovin jsou cizokrajné speciality, co nemáme doma. I nakoupíme litr rybí omáčky (menší neměli), speciální koření 5 barev a 10 vůní, citronovou trávu, nori vločky a jiné nezvyklosti, které běžně nepoužíváme. Uvaříme, vyfotíme, sklidíme úspěch. A pak nám nevyužité ingredience leží ve špajzu dny, týdny, měsíce… o rok později při úklidu špajzu zjistíme, že jsme nic z toho znovu nepoužili a že je to už všechno prošlé. Za průběžného sakrování vyhazujeme do odpadkáče.

Připomíná vám to něco? Vidíte v tom tak trochu sami sebe? Míváte občas při pohledu do špajzu / ledničky špatný pocit, že vám prochází kilo tvarohu, ohnívá mrkev a do starého kuskusu se dali moli? Mám pro vás skvělou zprávu. Dá se to řešit! A ne, nebudete už do konce života jíst dokola 3 stejná jídla:)

1. Plánovat, plánovat, plánovat

Kapesní blok a tužka, případně chytrý telefon je váš kamarád. Před každým nákupem projděte lednici i špajzku a sepište si, co vám dochází nebo chybí. Vyhnete se domněnkám u regálu a nestane se, že máte doma 5 balení těstovin ale ani zrnko mouky. Nákupního seznamu se držte. Já si u větších nákupů povolila 1-2 věci nad rámec seznamu – pokud si dodatečně v obchodě na něco vzpomenu nebo mají neočekávaně pěknou čerstvou cuketu – co já vím:) Zvlášť pokud si v minimalismu teprv zvykáte, nebuďte na sebe superpřísní.

Dobré je při psaní seznamu rovnou naplánovat jídelníček na následující týden – tak člověk omezí nutnost drobných nákupů v průběhu týdne kvůli jedné chybějící ingredienci. Nákupní seznam minimalizuje nadbytečně pořízené věci i čas strávený v obchodě a omezí impulzivní nakupování slevněných blbostí, na kterých nás vábí jen snížená cenovka.

2. Obaly

Dle nákupního seznamu s sebou přibalte adekvátní znovupoužitelné obaly. Látkové tašky na nákup, pytlíky na ovoce a zeleninu, nádoby na tekuté věci. Vždy si vezměte o jednu nákupní tašku víc než si myslíte, že potřebujete.

3. Kvalitní základní suroviny

Snažte se nakupovat pouze základní suroviny – žádné hotovky, předvařené brambory, oloupané mrkve v potravinové folii atd. Čím víc se se surovinou manipulovalo předtím, než jste ji položili do nákupního košíku, tím hůř a tím víc vyprodukovaného odpadu.

Ano, předpokládá se vaření doma ze „surových“ surovin:) Užijte si nákup čerstvé zeleniny od lokálního farmáře, a vychutnejte si radost vaření z pořádných, poctivých potravin. Zjistíte, že nepotřebujete 10 druhů hotových omáček a 23 druhů koření k dochucení. Pořádné jídlo uvařené z neošizených surovin je radost jíst samo o sobě.

4. Přiměřené dochucování

Častý nešvar mnoha domácností je 1000 a 1 druh koření, většinou zapadlé vzadu ve spíži, dávno vyvanulé v netěsnícím pytlíku. Vykašlete se na komerční kořenící směsi „na ryby“, „na gril“, „na guláš“, „na Velikonoce“…, většina z nich stejně obsahuje minimálně z 50% sůl. Pokud nemáte v oblibě nějakou hodně specifickou kuchyni, postačí vám základní paleta 5-10 koření, které pokryjou drtivou většinu českého, italského, asijského i mexického koření.

Pokud máte možnost pěstovat vlastní bylinky na okně nebo v zahrádce, využijte ji. Není nic lepšího než čerstvý tymián nebo bazalka!:)

5. Kvalita > kvantita

To platí ve všech ohledech. Snažte se kupovat kvalitnější suroviny, i když to může kvůli vyšší ceně znamenat, že jich koupíte méně – ať jste masožravec, vegetarián nebo vegan. Ovoce a zelenina v bedýnce přímo od farmáře (nebo ještě lépe z domácího zdroje) je nabitá vitamíny a chutí. Ovadlé papriky, co vyhnali hydroponicky ve skleníku a cestovaly přes půl světa vám nedodají ani dobrý pocit ani zdraví prospěšné nutrienty.

Vajíčka rozhodně jen ta s označením „0“ nebo „1“ od spokojených veselých slepiček s výběhem na zelené trávě. Když už vajíčka konzumujete, nepodporujte babišácké velkochovy, kde slepice za celý život nezahlédnou paprsek slunce. Karma je zdarma!

6. Zbavte se junk foodu a polotovarů

Jasně, ne každý máme čas (a chuť) vyvářet každý den čtyřchodové menu. Vaření doma, ze základních surovin, je ale nejsnažší cestou k „čistému“ jídlu bez konzervantů, barviv, éček a bůhvíjakých chemických sloučenin k modifikaci vzhledu, chuti a trvanlivosti. Už jsem narazila i na hotové palačinky v igelitovém pytlíku. Nejen, že jednodušší jídlo snad neexistuje, ale doma ho uděláte ze tří surovin. Hádejte, jaký chemický koktejl uvádělo složení na obalu vakuovaných palačinek?

Vaření z kvalitních lokálních surovin je vyloženě radost a stíhat se to většinou dá i ve všechní den po práci. A když ne, obložené chleby jsou taky fajn věc:)

7. Logistika surovin

Abyste si usnadnili práci a zkrátili čas u plotny, plánování z 1. odstavce zmíníme ještě jednou. Zbylé suroviny z jednoho jídla využijete v jiném – třeba při vaření bramborové kaše jí udělejte trochu víc, část neochucených uvařených mačkaných brambor si oddělíte stranou a další den zpracujete na bramborové lokše. Ze zbytku pečeného kuřete můžete vyšvihnout smaženou rýži se zeleninou nebo parádní sendviče na svačinu do práce.

Suroviny, kterým dlouho trvá, než se uvaří, si uvařte v nadbytku a uskladněte v lednici. Ideální je na to třeba pohanka nebo čočka. Studený čočkový salát pak bude otázkou 5 minut:)

8. Tematické večery a ověřené recepty

Usnadnit vymýšlení jídel a vaření můžou i tematické večery. Mexické úterky, italské čtvrtky – co vás jen napadne. Snáz tak udržíte přehled a zásoby potřebných surovin.

Mít v zásobě několik ověřených receptů ať už na snídaně, obědy nebo večeře je záchrana každého kuchaře. Někdy holt není invence ani čas na nákupy a záchranné jídlo ze surovin, které máte doma je spása.

Jak to máte s vařením vy? Baví vás vařené, nebo to berete spíše jako nutnou povinnost? Jaké jsou vaše ověřené suroviny a záchranné jídlo, na které přijde čas, když došla inspirace?

3 thoughts on “Minimalismus ve špajzu

  1. Když je nouze nebo dojde inspirace, tak pomazanka z tvarohového základu + libovolná ingredience (česnek, vajíčka s pažitkou, šunka s cibulí a vajíčkem, čočka, tuňák…). Další nouzovka jsou palačinky a moje oblíbená svatá trojice je cibule, mrkev, celer – buď nastrouhat do pomazá ky, nebo jako zeleninová omáčka na těstoviny :-)

  2. Mezi tím kořením, co bylo na fotce, bych pár jednotlivostí přece jen postrádala:
    pepř v mlýnku, majoránku (do polévek jako bramboračka, fazolová, čočková… a taky do guláše), tymián (kuře, svíčková) , bobkový list a nové koření a jalovec na svíčkovou :))) Jinak samé dobré nápady!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top