Pokud se vás zero waste hnutí dosud nějak výrazně netýkalo, přeci jenom existuje jedna věc, kterou jste museli zaregistrovat, pokud jste dosud nežili pod kamenem, a to jsou právě termohrnky a všelijaké znovu použitelné nádoby na nápoje.
Běžné jednorázové kelímky na kávu jsou totiž většinou vyrobeny z papíru potaženého plastovou folií, čili nerecyklovatelné. Ale i ty jenom papírové, recyklovatelné kelímky je prostě lepší nahradit např. skleněnou lahví, termoskou či hrnkem, které budete používat denně po mnoho let, nejen na kávu.
Bohužel se většina eko termohrnků vyrábí na druhé polovině zeměkoule, a tak vám přináším souhrn dostupných termo šálků včetně krajiny jejich původu, abyste mohli zodpovědné rozhodnutí o nákupu učinit sami.
Kaffeeform
Nejultimátnější forma recyklace – termohrnky (a také pěkné kávové šálky na běžné pití) vymyslela berlínská parta okolo Kafeeform – hrnky jsou vyrobeny ze slisovaného lógru. Káva v kávovém kabátku – co víc byste si mohli přát?
GoodGlass
České želízko v ohni – brněnská firma GoodGlass začala produkovat lahve ekologicky vyráběné v Číně – v jejím portfoliu najdete jak lahve skleněné určené primárně na čaj (čili goodglass), tak termolahve goodwood z bambusu. Obě lahve obsahují filtr, takže si můžete i kávu připravit ráno přímo do hrnku a ne složitě přelévat třeba z frenchpressu – to ráno ocení každý spáč.
Keep Cup
Teď už ikonické termohrnky na kávu v několika různých velikostech – vyrábí se ve sklo – plastové kombinaci. Vymyslely ho chytré mozky v Sydney, výroba a kompletace hrníčků z jednotlivých komponent teď dle webu keepcup.com probíhá zvlášť Londýně, Los Angeles a Sydney. V Číně se pak zdrojuje sklo a vyrábějí silikonové pásky k pohodlnému držení Keep Cup. Ekologištější korkové pásky pro stejný účel se vyrábí ze zbytkového korkového odpadu v Portugalsku.
Chilly’s
Termohrnky a termolahve značky Chilly’s bottles jsou vyráběné z nerezové oceli, víčka pak z tvrzeného BPA-free plastu. Firma založená ve Velké Británii zdrojuje svoje výrobky v Číně.
Klean Kanteen
Klean Kanteen vznikla v Californii, jejich produkty z nezer. oceli jsou vyráběné v Číně v sociálně a enviromentálně zodpovědných továrnách. Koupit si u nich můžete stejně tak lahev na vodu, tak pěkný širokohrdlý hrnek na latté. Jejich espresso šálek má 240ml a je prostě roztomilý, v portfoliu má ale Klean Kanteen i pořádný hrnky pro kávoholiky:)
Bodum
Bodum je gigant v oblasti výroby nádobí, co se umístění produkce týká – na webu mají k dispozici vágní informaci o tom, že továrny mají v Polsku, Německu, Portugalsku a Číně. Použité materiály jsou borosilikátové sklo, polypropylen, santopren a další polymery. Termohrnky mají dvojvrstvé stěny a dobře drží teplo, vyrábí se v poměrně velkém objemu – 0,45l.
JOCO Cups
Další počin z Austrálie, JOCO Cups, také zdrojuje sklo a silikon z Číny. Výběr z široké barevné palety zláká nejednoho módního guru, JOCO se ale snaží zalíbit i ekologicky smýšlejícím jedincům – je členem Take 3 For the Sea.
Sol Cup
Ručně foukané sklo, pohodlný okraj nádobky k snazšímu pití, a opět australský původ – to jsou Sol Cups. Ručně foukané sklo a silikon – kde se ale hrnky kompletují se mi nepodařilo zjistit.
Kinto
Kinto dělá kromě simplistického nádobí i krásné minimalistické cestovní hrnky na kafe a čaj z ekologicky vyráběných materiálů (nerez, silikon, polypropylen) – místo, kde se hrnky assemblují, se mi bohužel nepodařilo dohledat.
Hario
Ikonická japonská značka Hario vyrábějící příslušenství k vychutnání dobré kávy produkuje i funkční a esteticky zajímavý termohrnek s poetickým názvem „uchi“. Výroba však probíhá v Číně, materiály použité na výrobu jsou opět nerez ocel na těle, silikon k těsnění a polypropylen na víčku.
Ekobo
Firma Ekobo vyrábí hrnečky na kávu z bambusového vlákna, víčka jsou ze silikonu. Bambus roste především v Asii a tak výroba probíhá v Číně – bambusová drť používaná na výrobu hrnků je de facto odpadní materiál a získává se z továren na výrobu např. jídelních hůlek. Lisují se z něj právě mističky a kelímky Ekobo.
Ecoffee
Ecoffee přišlo také s bambusovými hrnky na coffee to go, víčka jsou silikonová. Výroba probíhá díky zdrojování základního materiálu – bambusu v Číně, za ekologických podmínek.
Chic Mic
Německá společnost Chic Mic vyrábí také bambusové hrnky s roztomilými potisky, materiálem volby je bambus, kukuřičný škrob a melamin, který to celé drží pohromadě. Na webu se mi nepodařilo dohledat, kde zdrojují suroviny/probíhá výroba. Vzhledem k bambusu tipuju Asii, ale ověřená informace to není.
Frank Green
Další australská firma (jako by se s nimi u protinožců roztrhl pytel!) je minimalistickému oku lahodící značka Frank Green. Výroba jejich Original a Next Generation hrnků (sklo-plast) probíhá přímo v Melbourne, zatímco nerezové šálky dělají v Číně.
Hydroflask
Hydroflask dělá nerezové hrnky a šálky snad na všechno, na jejich webu najdete speciální nádoby na kempování, jídlo, dokonce i pivo a další. Kelímky vyrábí v Číně a tak k vám budou bohužel cestovat tisíce kilometrů daleko. Udrží váš nápoj ale horký/chladný po celý den.
Huskup
Kelímky vyráběné z rýžových slupek. Nevěříte? Věřte:) Kompletně biodegradabilní cestovní hrnky na kafe Huskup sice neudrží kafe teplé 2 dny, ale ekologicky a navíc stylově v něm transportujete svou kávu z bodu A do bodu B. Navíc mají Harry Potter edici!
Stojo
Funkční kolapsibilní (uf, to je slovo:) hrnek. Součástí silikon-polypropylenovéhoStojo hrnku je oddělitelná znovupouživatelá slámka, kterou můžete srkat třeba….no třeba espresso tonic, když už ne teplou kávu. Až dopijete, hrnek splácnete a zastrčíte do kapsy. Takhle jednoduché to je.
Pokito
Na trhu je splácnutelných hrnků více. Ten skoro úplně nejmenší je Pokito. Marketing Pokito stojí na tom, že je lehký, skladný, stabilní vůči převrácení a výborně těsnící. Termoplastický elastomer a polypropylen zaručí pružnost při skládání a na konci svého života se dá Pokito kompletně recyklovat. Pokito je navíc sakum prásk vyráběné ve Velké Británii, necestuje k nám do ČR tedy přes půl světa.
Contigo
Na závěr uvádím značku, od které mám cestovní kelímek já. Sama bych si teď vybrala jiný hrnek než od Contigo (čistě z důvodu designové preference), ale před 7+ lety jsem ji dostala jako dárek….a tak v rámci zero waste používám, co mám:) škaredá určitě není a funguje výborně, těsní i po letech na jedničku.
Otoč kelímek.cz
Pokud přes to všechno svůj vlastní termohrnek zapomenete doma a váš organismus prahne po injekci kofeinu, mám pro vás ještě jedno relativně guilty-free řešení.
Otočkelímek.cz je česká iniciativa sdružující síť kaváren poskytujících vratné kelímky na kávu za zálohu. Kelímek si vezmete v jedné, vrátíte v jiné, kterou máte zrovna po cestě, kdekoliv, kde tenhle dobrý nápad podporují:) Sytém je jednoduchý, nemusíte po kapsách schovávat žádné účtenky, stačí prostě přinést kelímek do spřátelené kavárny:) Kelímky jsou 100% recyklovatelné, bez BPA, vydrží stovky použití.
Zdroj úvodního obrázku:
https://www.freepik.com/free-photo/aerial-view-various-coffee_2792105.htm#index=2
Dobby hrnek je nejroztomilejší :))