Můj přechod k minimalistické domácnosti byl hodně pozvolný, takže jsem neměla pocit, jako bych dělala nějakou velkou oběť. Některé věci, které jsem pokládala za naprosto nezbytné a že se bez nich prostě nikdy neobejdu, se nakonec ukázaly buď jako zcela nahraditelné bezobalovou variantou nebo jako úplně nepotřebné. Které to jsou?
1. komerční parfémy
Přiznám se bez mučení – já mám totiž zásobu parfémů na několik let dopředu. Částečně za to může moje dřívější hromadění, částečně rozpaky blízkých na narozeniny a svátky, kdy zarputile tvrdím, že vážně nic nechci, a tak dostanu parfém:) Až svoje zásoby spotřebuju, chystám se na výrobu vlastního deo spreje z oblíbeného esenciálního oleje. Do té doby ze mě parfémový průmysl neuvidí ani halíř.
2. odličovací tamponky
Ano, na trhu jsou spousty eko variant klasických odličovacích tamponků, pravda ale je, že i biobavlna je celkem energeticky a zdrojově náročná plodina ke zpracování, tím spíš, pokud se jedná o jednorázové produkty jako tamponky k odličování. A tím spíš v mém případě – šminky používám tak 10x ročně, takže většinou tamponky používám jen k aplikaci čistícího tonika. Vyhazovat denně téměř netknutý tamponek po zbytek života – to je ale pěkná hromada bordelu! Ušila jsem si vlastní – návod na jejich výrobu brzo najdete právě tady.
3. kondicionér na vlasy
Pro mě asi nejpřekvapivější změna – měla jsem pocit, že bez kondicioneru se dobrovolně vyloučím ze společnosti kvůli naprosto nezvladatelný hřívě. Pravda je, že díky kvalitnímu šamponu a vlasovému oleji už kondicioner nepoužívám a moje vlasy se cítí daleko líp.
4. líčidla
Byly časy, kdy jsem se v sobě snažila zlomit to, že nejsem líčící typ. Nakupovala jsem všelijaké produkty, stíny, rtěnky a pokoušela se se sebou dle návodu na youtube něco udělat. Nefungovalo to. Nejsem to já, na starý kolena to nezměním. Zbylá malovátka jsem rozdala mezi kamarádky a nechala si tužku a řasenku – to je to jediné, co zhruba 5x ročně použiju:)
6. holící gel
Holící pěny a gely jsou ten největší reklamní podfuk na světě. Místo, které potřebujete oholit, stačí normálně namydlit – a to čímkoliv, co máte doma. Mýdlo v kostce, v gelu, s jelenem….jde o to pokožku učinit kluzkou a hladkou, aby se chloupky snáz odstranily. Nevěřte vesmírným funkcím inzerovaným v každé reklamě na superturbo produkt zvlášť pro ženy, muže, psy, ufo…. Ušetříte si zbytečnou tubu na vaně a nerecyklovatelný obal.
7. jednorázová holítka
Po dopotřebování posledních dvou výměnných břitů (které jsem dostala darem) ke komerčnímu plastovému holítku se chystám k nákupu oldschool kovového strojku. Kromě snadné recyklace břitů navíc vypadá daleko, daleko líp.
8. zvláštní krémy na různé části těla
Krémy si bohužel stále ještě kupuju – mám atopickou kůži a spousta vyloženě raw surovin pro výrobu domácí kosmetiky mi pokožku dráždí a strašně se z nich drbu. Bedlivě vybírám kosmetiku netestovanou na zvířatech a místo denního, nočního, očního krému, krému na ruce, krému na nohy, na tělo, na zadek zvlášť….si kupuju jen dva typy krému – jeden lehký na obličej a jemné partie a druhý trochu hutnější na zbytek těla. Pokud mám třeba v zimě zvlášť vysušené ruce nebo nohy, pořeší to olej.8
9. interierové vůně
Na vyvonění bytu parádně funguje aroma difuzér s mým oblíbeným vonným olejem, když jsem líná ho pouštět, rozprašovač s vodou s pořádně vyluhovaným citronem funguje kromě čištění povrchů i jako vonná esence. Místo svíček s vánočním aroma stačí postavit na plotnu jablečný kompot s řádným množstvím skořice a hřebíčku :)
10. obličejové masky a peelingy
Všechny tyhle blbinky se dají velice snadno vyrobit dle potřeby doma z běžně dostupných surovin v malém množství, které hned spotřebujete. Čtvrtlitrová tuba hrubého peelingu vyloženě smrdí tím, že ji nestihnete spotřebovat, tedy zbytečně vyhodíte peníze, zbytky produktu a navíc i špatně recyklovatelný, většinou plastový obal.
Poznámka pod čarou – pokud máte doma nějaké kosmetické produkty, klidně i v plastových obalech z dřívějška, nejmoudřejší je postupně je spotřebovat a až pak vyhodit – zbavování se napůl vyplácaných šamponů a holicích gelů jen proto, že jsou obalové, když už je stejně máte doma, ničemu nepomůže. Vy ale můžete pomoct svému rozpočtu tím, že nejdřív využijete do mrtě to, co už stejně máte.