Nikdy jsem nebyla žádná ekoteroristka, žila jsem ve všech ohledech dost průměrný maloměstský konzumní život. Tedy, na malém městě, kde naši žijí, toho zas tak moc „konzumovat“ nemůžete, protože jsou tam 3 obchody a jedna hospoda. Byla jsem ale zvyklá u babičky nosit odřezky ze zeleniny na kompost, skořápky a starý chleba na skrmení slepicím, a naučená, že jídlem se neplýtvá. Nevěděla jsem, kolik odpadu jako rodina vyprodukujeme a nenapadlo mě to zkoumat. V době mého raného dospívání neexistovaly žádné blogy a videa o tom, jak se chovat eko, internet teprve začínal. Odstěhovala jsem se do Brna na vysokou a byla rozčarovaná, že najednou nemám po ruce babiččiny slepice a kompost, ale během žonglovaní studia dvou škol neměla čas a energii to řešit. Pomalu jsem si ale začala všímat, jak se nám nepozorovaně vplížil do života plast a neprodyšně nás uzavřel do své tisíce let se rozkládající bubliny. Plastem je obalené vše včetně naší přírody, plast se dostává na naše talíře ve formě mikročástic. Že jsme to takhle nechtěli?
Průměrný občan EU vyprodukoval za rok 2016 cca 480kg odpadu (to je 1.3kg DENNĚ!) Češi naštěstí průměr snižují, vyhodili průměrně 339kg odpadu na osobu/rok. To je ale pořád skoro kilo denně včetně dnů, kdy jste na dovolené. Eurostat udává, že jenom 30% odpadu bylo plošně zrecyklováno (*). To není moc, že?
Třídění odpadu je záslužná činnost a ‚velký dobrý‘, ze všeho nejlepší je ale odpad vůbec neprodukovat. Po tomhle prozření jsem začala cíleně hledat informace o možnostech nakládání s odpadem. Třídila jsem vždycky, ale jak to udělat s těmi potutelnými plasty, kterých nanosíte při běžném způsobu stravování a nákupech v supermarketech do domu kila a kila. Tak jsem se postupně dostala k idee zero waste, začala objevovat způsoby omezení produkce odpadu a možnosti bezobalových nákupů u nás ve městě.
Víc o tom, jak obyčejný smrtelník zredukuje plasty ve svém nákupním košíku, vás čeká v dalších článcích.
* https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-eurostat-news/-/DDN-20180123-1?inheritRedirect=true&redirect=%2Feurostat%2F
Zdroj úvodní fotky: http://darkroom.baltimoresun.com/2016/01/garbage-crisis-in-beirut/ap-mideast-lebanon-trash-4/