zero waste

Ďábel s ďáblem v těle – igeliťák

Nechcete už přispívat k bordelu, který lifrujeme ve velkém do oceánů a zamořujeme s ním všelijak planetu? Velký podíl na nerecyklovaném odpadu mají právě mikrotenové „igeliťáky“, které bezmyšlenkovitě denně používáme, a kterými si někteří lidi k mému údivu obalují i jednotlivé kusy ovoce. Jeden pomeranč? Do sáčku. Jedno kiwi? Šup s ním do pytlíku. Jako by to bylo nějaké bohatství, je to zdarma, tak si jich vezmu, kolik jen unesu!

Plastové sáčky přitom nijak extra kvalitní nejsou, obtížně se vymývají a ruku na srdce, balit do nich 10x za sebou svačinu stejně nebudete. Sbírka igelitových pytlíků je něco, co má (nebo aspoň měl) skoro každý doma. Všichni jsme mnohokrát prošli Odysseou vybírání neděravého pytlíku, který není plný drobků a odrobeného máku z pečiva, abyste do něj mohli třeba uložit rezervní spodní prádlo při cestování.

K čemu je tedy potřebujeme v životě, když navíc existuje mnoho alternativ?

Frusack

Česká značka, která přišla s revolučním nápadem – síťovým sáčkem z biologicky degradovatelného materiálu – kukuřičného škrobu. Výrobce deklaruje rozložení materiálu i na kompostu do dvou měsíců.
https://frusack.com/

Tierra Verde

Česká firma zabývající se výrobou eko drogerie má na webu mimojiné i širokou nabídku různých nákupních pytlíčku.

Re-sack

Vyrábí síťované i plátěné pytlíky, k dostání v mnoha bezobalových obchodech a mj. i na webu Econea.cz

Casa organica

Také dostupné v bezobalové sekci Econea.cz, a také v síťové i plátěné variantě.

MagsBags.cz

Skvělá česká značka vyrábějící znovupoužitelné obaly na pečivo a svačiny, vyrábí i moc hezké látkové sáčky na nákup.

Český západ, o.p.s.

Další zajímavý projekt zaměstnávající sociálně znevýhodněné ženy z Karlovarského kraje. Český západ šije nejen pytlíky, ale taky tašky, nákupem u nich tedy podpoříte dobrou věc.

Saaczech

Zajímavý lokální počin – Saaczech – šití sáčků z použité vojenské padákoviny. Ta má hned několik skvělých vlastností – je lehká a pevná, hodně toho unese (ostatně proto se z ní taky dělají ty padáky, duh:)

Tescoma

Už i mainstreamový český výrobce nádobí a kuchyňských doplňků začal s produkcí látkových pytlíků, velký pytlík 50x35cm z jejich nabídky v pohodě užijete nejen na pečivo, ale i na nákup ovoce a zeleniny.

https://eshop.tescoma.cz/pytlik-pro-ukladani-peciva-4food-50×35-cm

Méně odpadu

Eshop Méně odpadu prodává všelijaké vymoženosti ke snížení produkce odpadu, např. látkové pleny, a také tyhle krásné látkové sáčky s krajkou.

https://www.meneodpadu.shop/sitovky–eko-tasky-a-sacky-na-potraviny/nakupni-bavlneny-sacek/#

Ekosáčky Buď EKO

Krásně barevné síťovinové i plátěné sáčky z produkce Ekosáčky udělají radost i jako dárek nějakému začínajícímu minimalistovi:)

Pytlíci.cz

Sladká vanilka

Eshop Sladká vanilka nabízí moc hezké látkové sáčky třeba s třešnovým designem:)

Fler.cz

Na nejznámějším českém rukodělném webu Fler.cz je k mání mnoho druhů a barev sáčků od různých prodejců, vyčerpávající seznam by byl příliš dlouhý, namátkou třeba prodejci Do Pytlíčku, Toconeos, EKO-pytlík, PečemeSrdcem, bobík bobíkům, blue rose, sanka73, IraMa, by Alma nebo Bag me.

To by bylo pro dnešek vše, ale v dalším článku se podíváme na zub tomu, jak se dá látkový pytlík ušít doma, i když nejste nadaní na rukodělné práce:)

Odkud máte, nebo se chystáte koupit látkové pytlíčky vy? Vyhovují vám?

4 thoughts on “Ďábel s ďáblem v těle – igeliťák

  1. Ten síťovaný pytlík by šel použít i do pračky na praní drobného jemného prádla, aby nedostávalo tolik zabrat. Takže pokud náhodou někdo z toho minimalismu nakonec cukne, může ho pak využít i jinak. :)

  2. Dokud nebudou eko pytlíky k dispozici v obchodech, zvítězí vždy ty, co tam jsou. Můj problém je, že se mi nadaří mít v kabelce vždy čistý a vhodný pytlík či pytlíky, a u samoo pokladen chtějí vážit každý kus pečiva zvlášť…

    1. Byla by samozřejmě paráda, kdyby měly i běžné supermarkety látkové pytlíky k zakoupení. Jinak jsou ty bezovalové nákupy spíš o zvyku – taky jsem ze začátku měla problém odhadnout, kolik pytlíků potřebuju, nebo jsem je úplně zapomněla. Není třeba mít z toho depresi – pokus omylem se člověk učí a příšte si ten pytlík vzít nezapomene:) Já to vyřešila tak, že na nákupy už nechodím impulzivně, ale plánovaně se seznamem a vybavena příslušným obalovým materiálem – ale zvyknout si trvalo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top