zero waste

Pět „R“ dle Bey Johnson

Dnes se spolu podíváme na zoubek pěti „přikázáním“ z knihy Bezobalová domácnost, kterou napsala Bea Johnson, kalifornská guru zero waste životního stylu. Vřele doporučuju k přečtení, jednomu to otevře oči a vleje naději do žil, že snížit produkci bordelu ve svém životě zvládne i obyčejný smrtelník, ne jen dokonalí lifestyloví blogeři :)

Pro mě byl opravdu nejdůležitější krok k minimalizaci budoucího odpadu nejprve se zbavit odpadu již vzniklého – tedy oblečení, které jsem nenosila, podivná jídla, která jsem nakoupila ve snaze rozšířit si kulinářské obzory, 5x přečtené knihy a pak taky putovní dárky. To bych tedy za sebe dala na úplně první místo ze všech, protože je daleko snažší nevnášet „odpadky“ do čistého bytu než do doupěte zamořeného hromadou artefaktů vašeho starého já.

REFUSE

Naučit se říkat ne. Budete z toho benefitovat ve všech životních situacích, nejen při udržení pořádku v bytě. Ne reklamním letákům na ulici či do schránky, ne ochutnávkám jídla v supermarketu, ne jednorázovým hotelovým mýdélkům, ne individuálně baleným porcím cukru ke kávě. Nemusíte si vzít všechno jen proto, že vám to někdo dává nebo je to zdarma.

Problém nastává hlavně v okruhu rodiny a přátel. Mají vás rádi, chtějí to demonstrovat věnováním dárku k narozeninám, Vánocům…. přesto, že už několikátou sezonu tvrdíte, že opravdu nic nechcete a ze všeho nejvíc vás potěší společně strávený čas. „To ona určitě říká jen tak, na oko, a ve skutečnosti chce tenhle čajový servis / dečku na peřiňák / -doplňte si-„. A tak dostanete něco, co zpravidla vůbec nepotřebujete, nebo už věc se stejnou funkcí vlastníte. A co teď se dvěma čajovými konvičkami nebo sice hezkým, ale zoufale nepadnoucím svetrem? Cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly.

Člověk nechce do konce života řešit, jak dlouho je společensky vhodné čekat, až se věci budete moct zbavit a hlavně jak to provést v duchu zero waste, a tak jediné, co zbývá, je vytrvat a neúnavně lidi přesvědčovat, že to je fakt v pohodě, že nic nedostanete, že vám to připadá normální a oni aspoň budou mít na Vánoce o položku na „to do listu“ méně.

REDUCE

Snižte frekvenci a objem nákupů. Přemýšlejte nad tím, co kupujete, a jestli to vážně potřebujete. Na co padesátý pár bot, když stejně můžete mít na nohou naráz jenom jedny? K čemu se zásobit čerstvými potravinami v akci, když máte i tak plnou lednici a nestihnete je sníst?

Zvažte slevové akce a jejich „výhodnost“ pro vás a vaši peněženku. Záludnost marketingových expertů spočívá mimojiné ve vymýšlení akcí typu 2+1 zdarma, při koupi 3 kusů sleva 50% na nejlevnější apod. Zamyslete se nad tím, co doopravdy potřebujete. K čemu vám budou 3 stejná pruhovaná trička, když vám v šatníku chybí jedno? Na co vám jsou 3 šampony, když i jeden spotřebováváte čtvrt roku? A co teprv těch zbytečných obalů! Ani pokud máte velký byt, nedává to smysl (a ruku na srdce, kdo nikdy nenašel ve skříni pár let prošlý krém na obličej pořízený v akci, který nakonec stejně vyhodil?) V Evropě je jen málo míst, odkud je těžké dojet si aspoň jednou týdně na nákup do města, takže šampon, zubní pastu i rozpárané tričko můžete snadno nahradit včas, bez nutnosti hromadit, „kdyby náhodou“. Doplňujte jen to, co vám aktuálně dochází, nezásobujte se jako do atomového krytu:)

REUSE

Naučte se využívat věci, které už máte, třeba jiným způsobem – tak, abyste zbytečně nevyhazovali něco, co má ještě alternativní použití. Staré rozedrané povlečení můžete přešít na látkové pytlíky na nákup, obnošené tričko výborně poslouží jako leštící hadr na okna, oprýskané hrnky můžete upotřebit třeba na zahradě ke klíčení bylinek.

V případě nákupu nových věcí do domácnosti v rámci myšlenky „znovupoužití“ pořizujte ideálně jen víceúčelové přístroje – např. kuchyňský robot, jeho nákup blahořečím dodnes. Sice to byla jednorázově vysoká položka, ale používám ho několikrát denně. Bonusem je, že na kuchyňské lince nezabírá místo jako několik jednoúčelových záležitostí.

V téhle kategorii je ještě dobré zmínit jedno: přestat používat jednorázové předměty – mikrotenové sáčky, plastové příbory nebo třeba jednorázové kelímky na kafe.

RECYCLE

Pokud jste správně aplikovali předchozí kategorie, v tuhle chvíli by vám toho už nemělo moc zbýt:) Pokud taková situace ale přesto nastane, máte stále mnoho způsobů, jak se nechtěných věcí zbavit – darovat kamarádům, věnovat do azylového domu nebo do nějakého dobročinného obchůdku, prodat, případně zkusit tzv. „upcyclovat“ – např. upravit a zmodernizovat okoukané oblečení přešitím, natřít oprýskanou skříňku, přečalounit staré otrhané židle atd. To, že jsou věci staré, neznamená, že v novém kabátku nemohou sloužit ještě mnoho let:)

Až pokud vám i přes všechnu snahu zbyde něco, o co nikdo nemá zájem, pak je na čase věc odlifrovat do sběrného dvora.

ROT

Tohle je takový návrat ke kořenům (skoro doslova). Největší procento našeho odpadu tvoří rozložitelné organické zbytky. Házet je do směsného odpadu – tím spíš zabalené v igelitových sáčcích – nedává smysl.



Ne každý má ale za barákem zahradu a na ní možnost založit kompost. A že vaše město nehraje na hnědé popelnice? Nezoufejte, vermikompostér je možné provozovat i v paneláku:) Na všechny zmíněné věci tady ještě v budoucnu určitě dojde řeč.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top